جرثقیل ایران


  • leftlayout Layout
  • rightlayout Layout
  • افزایش اندازه قلم
  • فونت پیشفرض
  • کاهش اندازه قلم
مقاله جرثقیل
چک لیست جرثقیل چیست؟مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

ادامه مطلب...ماشین آلات امروزه در زندگی انسانها نقش بسزایی دارند و پیشرفت در صنایع و ساخت و ساز بدون ماشین آلات تقریبا غیر ممکن است. اما این نکته باید درنظر گرفته شود که باید همواره ماشین در خدمت انسان باشد و نه انسان در خدمت ماشین.

همانطور که وجود یک ماشین سلامت در صنعتی چون راه سازی یا ساختمان سازی مفید است و به انسان کمک می کند، وجود یک ماشین غیر استاندارد و معیوب میتواند خطر آفرین باشد. از انجایی که تضمین ایمنی و سلامت انسانها از پیشرفت بزرگ ترین پروژه هم مهم تر است،تولید کننده هر ماشین یا دستگاه برای رعایت موارد ایمنی بسته به نوع محصول تولیدی خود، مصرف کننده را ملزم به بازدید های دوره ای و سرویس و اورحال نموده است و انواع جرثقیل هم از این قائله جدایی پذیر نیستند.

همانطور که می دانید جرثقیل های هیدرولیکی متحرک (mobile crane) ساختاری با چندین مکانیزم دارند که عملکرد صحیح هر قسمت، با هماهنگی سایر اجزا در نهایت منجر به انجام کار می شود. برای مثال موتور احتراقی موجود در جرثقیل خود یک سازه کاملا جداست اما محرک پمپ مادر در مکانیزم هیدرولیک است و همینطور سیستم برق جرثقیل مکمل عملکرد صحیح موتور احتراقی و مکانیزم هیدرولیک است.

شرکت های سازنده جرثقیل با در نظر گرفتن تمامی شرایط برای جلوگیری از خطرات احتمالی و صحت عملکرد برای جرثقیل تولیدی خود بازدید های دوره ای را تحت یک چک لیست تهیه کرده و در اختیار مصرف کننده جرثقیل قرار داده است که عدم توجه به ان می تواند موجب استحلاک پنهان شود و در بلند مدت باعث خرابی شده و خطر ساز باشد.

چک لیست ها، لیست بازدید تعیین شده ای است که می تواند روزانه، هفتگی،ماهیانه یا سالیانه باشد که بر اساس شرح وظایف هر شخص در ساختار تشکیلاتی یک مجموعه، تسلیم نفر می شود.

در جرثقیل های متحرک هیدرولیکی معمولا چک لیست هفتگی مربوط به اپراتور، چک لیست ماهانه مربوط به سوپر وایزر و چک لیست سالانه تسلیم مدیر ماشین الات می شود و تمامی گزارشات در پرونده جرثقیل ثبت می شود.

در چک لیست هفتگی اپراتور مواردی مثل اب، روغن ها، باد لاستیک ها، دمای موتور و هیدرولیک، نشتی باد و سایر موارد را به طور هفتگی گزارش می دهد.

سوپر وایزر موظف است طبق چک لیست ماهانه و مطالعه گزارش اپراتور روانکاری محور ها تعویض دوره ای اقلام مصرفی مثل روغن موتور،روغن هیدرولیک، تسمه ها، لنت ترمز، لاستیک ها و سایر اقلام مصرفی را ترتیب دهد.

مدیر ماشین الات بر اساس بازدید های سالانه سرویس و اورحال کلی را مدیریت کرده و در نهایت مجوز کارکرد دستگاه را صادر میکند.

به طور معمول موارد بازدید و اورحال سالیانه توسط مجموعه های خدمات فنی از جمله جرثقیل ایران صورت میپذیرد.

برای دریافت چک لیست جرثقیل خود با ما تماس بگیرید تا سلامتی جرثقیل خود را تضمین کنید.    

 
آب بندی در هیدرولیکمشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

پکینگ
پکینگ یکی از انواع آب بندی در هیدرولیک است. برای درک بهتر آب بندی توضیحاتی در اختیار علاقه مندان گذاشته می شود.
آب بند ها به دو دسته استاتیکی (ثابت) و داینامیکی (متغییر) تقسیم می شوند آب بند های استاتیکی در موارد ثابت و بدون تغییر پذیری استفاده می شود و عموما آب بند کاربرده شده در این سیستم در یک مرحله بکار گیری خواص خود را از دست می دهد مثال بارز از این نوع آب بندی  مهره ماسوره در لوله کشی یا انواع واشر مسی و الومنیومی است.
اما در تعریف آب بندی داینامیکی دامنه تغییر پذیری در مواردی چون حرکت خطی و دورانی تغییرات دما و فشار و سایر موارد گسترده است و مواد کاربردی در این آب بند ها بسته به  شرایط استفاده دارای مقاومت ها و فیدبک های خاص هستند.
همانطور که اشاره شد شرایط کاربرد تعیین کننده جنس آب بند خواهد بود مثلا در جک ماشین الاتی چون لودر و بولدوزر که فشار سیستم به مراتب بالاتر از جرثقیل است و همچونین سرعت بالای عملکرد  که منجر به حرارت بیشتر سیال می شود نوع آب بند کاملا با جرثقیل متفاوت است.
جنس مناسب آب بند در جکهای جرثقیل از خانواده الاستومر های پلی اورتانی است که خاصیتی مابین لاستیک و پلاستیک را دارد. از خواص مهم اورتانها باید به سختی انعطاف پذیری تحمل بارهای تکیه گاهی و مقاومت به سایش است و محدوده دمایی عملکرد این جنس در حدود 200 درجه فارنهایت است همچونین ضریب اصطحکاک پایین از دیگر خواص این جنس بشمار می رود.
اما در برخی موارد دیده می شود از آب بند های دو جنسی استفاده شده این بدان منظور است که برای کاربرد بهتر از تلفیق خواص دو جنس استفاده شود برای مثال در بعضی موارد که شرایط اصطحکاکی سختر است از جنس مقاومتر استفاده می شود که خاصیت ارتجاعی پایین تری دارد پس شرایط ایجاب میکند از یک لاستیک در زیر آب بند استفاده کرد تا خاصیت ارتجاعی نیز تامین شود پس دو جنس موجب تکمیل یکدیگر و افزایش بهره وری آب بند شده اند.
باید متذکر شد چون آب بند ها در معرض ارتباط مستقیم با سیال یا روغن هستند استفاده از روغن مناسب عامل کلیدی در ماندگاری و کاهش استحلاک این مواد بشمار می رود.
برای انتخاب روغن مناسب بخش روغن هیدرولیک را مطالعه کنید.

 
جک هیدرولیکیمشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

جک هیدرولیکی یک عملگر خطی است و بطور کلی به دو گروه یک طرفه و دو طرفه تقسیم می شود اما پارامترهای دیگری چون ارتفاع کورس فشار سرعت و غیره در طراحی جک هیدرولیکی عامل تعیین کننده است مثلا در جک کمپرسی طول بسته جک و کورس مفید باعث میشود از جک آنتنی یا تلسکوپی استفاده شود که از نوع یک طرفه است و برگشت جک با وزن لگن کمپرسی انجام می شود.
اما در جرثقیل عموما از جک های دو طرفه استفاده می شود ولی باید بدانید در جکهای دوطرفه هم تفاوتهایی وجود دارد که بارزترین این تفاوتها نحوه تغذیه است که باعث تغییر عمده در طراحی آنها شده است.
در جکهای ساده مثل جک کشویی سنبه ای یا جک زیر دکل تغذیه ورود و خروج روغن از دو طرف سیلندر صورت می گیرد.
در سیستم تلسکوپ چون دکل ها بطور مداوم بصورت کشویی در حرکت هستند لوله کشی با مکانیزم پیچیده و پر استحلاکی روبرو می شود به منظور جلوگیری از این موارد جک ها با ورود وخروج از شفت کار گرفته می شوند. در این روش می توان چندین جک را بطور سری به هم مرتبط کرد و از یک ورود و خروج فرمان تمام جکها را صادر نمود اما به یاد داشته باشید ترتیب عملکرد جک های یاد شده در رفت و برگشت با یک مکانیزم در طراحی داخلی جک همراه است.
یکی از موارد حائز اهمیت در جک ها و سیستم هیدرولیک آب بندهای استاتیکی و داینامیکی است که در بخش پکینگ توضیحات لازم در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

 
چرا هیدرولیک و پنوماتیک؟مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

چرا هیدرولیک و پنوماتیک؟
در تعاریف انجام کار آمده است کار وقتی صورت می پذیرد که یک جسم به حرکت درآید و حرکت یک جسم صرف انرژی را طلب می کند. همینطور می دانیم انرژی با صورت های گوناگون در پیرامون انسان وجود دارد. اما ما انسانها  علاقه مندیم حتی الامکان از آن نوع انرژی استفاده کنیم که برای ما قابل کنترل تر است.
برای مثال سوختهای فسیلی خود منبع انرژی های متفاوت هستند اما بدلیل قابلت های ویژه انرژی الکتریکی در نیروگاه ها سوخت به برق تبدیل می شود قابل کنترل بودن انرژی الکتریسیته و تبدیل ارزان آن به سایر انرژی ها و همچونین قابلیت انتقال آسان و خیلی از خصوصیات دیگر باعث شده تا کاربرد آن روز افزون شود.
نکته دیگر حائز اهمیت این است که کار همواره در مقیاس زمان سنجیده می شود و در محاسبات مباحث توان زمان و انرژی با هم رابطه مستقیم دارند.
مثلا در یک موتور دیزل توان گشتاور انرژی با مقادیر ثابت با مقدار مصرف سوخت ثابت همراه است و در صورت افزایش گشتاور یا فشار مصرف سوخت نیز بالا می رود.
هدف از مطرح کردن این بحث این بود که گاهی تبدیل انرژی صرفا بدلیل کنترل زمان ویا گاهی برای کنترل در اعمال نیرو در حداکثر و حداقل توان است.
با توجه به توضیحات چرا در بعضی از ماشین الات از سیستم هیدرولیکی یا سیال تحت فشار استفاده می شود?
با کمی فکر کردن می توان فهمید که دلیل استفاده از سیال تحت فشار سهولت دسترسی به هر نوع توان است که البته رابطه مستقیم با زمان دارد برای درک بهتر مثالی ملموس مطرح می کنم فرض کنید یک پمپ هیدرولیکی را به یک موتور الکتریکی که دارای توان ثابت است کوپل کرده ایم و روغن خروجی توانی معادل 100 کیلو گرم بر سانتیمتر مربع را داشته باشد حال اگر خروجی پمپ را به یک جک با پیستونی به مساحت 10 سانتیمتر مربع کوپل کنیم پیستون جک قادر است وزنه ای معادل 1000 کیلوگرم را جابجا کند. حال اگر همان پمپ را به یک جک با مقطع پیستونی 100 سانتی متر مربع کوپل کنیم این جک فشاری معادل 10000 کیلوگرم یا 10 تن وارد میکند و تفاوت در عملکرد دو جک غیر از فشار در زمان نیز  نمایان می شود به گونه ای که جک دوم که حجمی معادل ده برابر اول دارد سرعت پیمایشی معادل یک دهم جک اول را خواهد داشت.
گاه این اشتباه برای انتخاب پمپ در افراد رخ می دهد که مثلا فکر میکنند پمپ جرثقیل10 تن قوی تر است و مثلا اگر برای جرثقیل 5 تن خود پمپ 10تنی نصب کنند دستگاه قوی تر خواهد شد در صورتی که این تفکر اشتباه است. انتخاب پمپ بر اساس پارامتر هایی چون تعداد دور خروجی پی تو او جهت گشتاور توان موتور حداکثر توان خروجی فشار پمپ و لیتراژ خروجی پمپ و... تعیین می شود.
در سیستم جرثقیل با تراک دیزل انرژی سوخت در موتور به انرژی گشتاور تبدیل می شود که با گذر از گیربکس و پی تی او و عموما با کوپل گاردان این انرژی گشتاور به پمپ هیدرولیک انتقال داده می شود.
پمپ جرثقیل منبع قدرت در مکانیزم سیال تحت فشار محسوب می شود و بسته به نوع مصرف و سیاست تولید کننده در تنوع های گوناگون انتخاب می شود. برای آشنایی بیشتر با انواع پمپ در مصارف جرثقیل به بخش پمپ ها مراجعه کنید.

 
فشار شکن چیست؟مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

فشارشکن (پرشرسوییچ)
همانطور که از نام این قطعه پیدا است وسیله ای است برای شکستن فشار. در یک سیستم سیالی کنترل فشار مدار از اهمیت بالایی برخوردار است. این سازه عامل مهمی در ایمنی سیستم است و سلامت سایر اجزا را تضمین میکند. در طراحی یک مدار هیدرولیکی، پمپ که عامل ایجاد فشار است معمولا با ضریب توان بالاتری درنظر گرفته میشود و فشار ایمن ولازم برای عملکرد سیستم از طریق فشار شکن تعیین میشود. لازم بذکر است مانومتر یا همان فشار سنج هیدرولیک وسیله ای مکمل برای تنظیم فشار است. در یک مدار هیدرولیکی مثل جرثقیل که از چندین مکانیزم تشکیل شده است گاهی از چندین فشار شکن استفاده میشود. برای مثال در جرثقیل 20 تن کاتو، یک طبقه از طبقات پمپ بطور اختصاصی به وینچ تعلق دارد که در طول مسیر برای ایمنی بیشتر در دو مرحله مورد تنظیم فشار قرار میگیرد ابتدا در ورود به شیر و بعد در ورود به هیدرو موتور که در مرحله دوم فشار شکن به همراه سوپاپ یکطرفه در یک پکیج همراه است اما عموما فشار شکن دوم با ضریب بیشتر  ثابت میشود تا عملا در مواقع غیر ضروری تاثیری در فشار نداشته باشد و فشار لازم در همان مرحله ورود به شیر تنظیم شود. خود فشار شکن انواع متفاوتی دارد ودر جرثقیل از نوعی استفاده شده که در هنگام اعمال فشار بیش از حد فشار تثبیت شده و سیال اضافی به تانک باز می گردد. ولی باید بخاطر داشت که فشار شکن برای ایمنی است و نباید مدار در زمان طولانی تحت اعمال فشار بیش از ظرفیت قرار گیرد چون شکست فشار موجب استحکاک سیال و در نهایت حرارت میشود. عیوب متداول در فشار شکن با افت فشار دستگاه(کم زور شدن دستگاه) نمایان میشود و در این حالت در صورت بکار گیری جرثقیل سیال با گرما نیز روبرو می شود. لازم به توضیح است گرما و کاهش فشار عامل تعیین کننده دال بر خرابی فشارشکن نیست و برای تعیین قطعه معیوب تست فنی لازم است.  برای تست صحت سلامت فشار شکن از مدیر سایت مشاوره رایگان بگیرید.

 
اجزائ جرثقیلمشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

اجزاء جرثقیل هیدرولیک
یک جرثقیل هیدرولیکی از اجزاء بسیاری تشکیل شده است که مختصرا توضیحاتی راجع به آنها در اختیار شما خواهیم گذاشت.
سازه های فلزی:
سازه های فلزی در جرثقیل ها شامل سکو یا شاسی اصلی. کشویی های تعادل یا لول. تنه بالایی یا متحرک. دکلها یا تلسکوپ. جیب فلاپ یا جیم. کابین یا اطاق فرمان و سایر سازه ها هستند.نکته قابل توجه در این سازه ها نوع آلیاژ کاربردی در ساخت سازه ها است و با توجه به نوع اعمال نیرو به این قطعات می بایست استاندارد های لازم رعایت شود و دیگر اینکه پارامتر های دیگری مثل وزن سازه ها و شرایط کاربری آنها می تواند در ساخت آنها تاثیر گذار باشد.
از آنجا که فولادهای آلیاژی یاد شده در شرایط ساخت تاثیر پذیری از فرایند های ساخت مثل خم کاری ماشینکاری جوشکاری برش سخت کاری و غیره را دارند انتخاب آلیاژ کمی سخت تر و مستلزم تخصص خواهد بود و بغیر از آن شرایط رفتاری در فرایند ساخت نیز حائز اهمیت است برای مثال خم کاری برای هر نوع ورق فولادی شرایط یکسان ندارد وعدم توجه به این شرایط قطعا مقاومت قسمت خمکاری شده را کاهش می دهد ویا در جوشکاری ورقهای فولادی نوع آلیاژ مصرفی برای جوشکاری میزان حرارت در جوشکاری و غیره بر اساس نوع فولاد کاربرده شده تعیین می شود
استحکام کششی کرنش برشی مقاومت در برابر تنش حرارتی مواردی هستند که در فولاد سازه های فلزی جرثقیل جزو خواص بارز هستند.
مکانیزم های مکانیکی:
در مکانیزم های مکانیکی با تکیه بر قوانین مزیت مکانیکی و بازده عمل مطلوب حاصل می شود برای درک بهتر مطلب در اهرم و بازو با تغییر در طول اهرم جابجایی تکیه گاه و کورس اعمال فشار بازده خروجی تغییر پذیر است یا در گیربکس های انتقال قدرت با اعمال نیروی گشتاور با قدرت کم می توان خروجی قدرت بالا با گشتاور کم بدست آورد.
مکانیزم های بارز مکانیکی در جرثقیل ها اجزایی مانند وینچ ویا گیربکس های گردان هستند که اغلب در آنها از ترکیب چند مکانیزم استفاده شده است.
انتقال نیرو:
انتقال نیرو بسته به نوع انرژی در بسترهای گوناگون انجام می پذیرد.
مثلا برای انتقال انرژی الکتریکال از سیم کشی استفاده می شود یا در انتقال انرژی صوتی از گیرنده و فرستنده های رادیویی. اما در صورت های انرژی مکانیکی انتقال نیرو و انرژی در بستر ها و با روشهای خاص خود صورت می پذیرد البته دقت داشته باشید در فرایند انتقال صرفا انتقال نیرو مد نظر است نه تبدیل وانرژی ورود و خروج بدون در نظر گرفتن اتلاف همواره باید برابر باشد.
از مهمترین بستر انتقال انرژی در جرثقیل باید از سیستم پایپینگ یا لوله کشی اسم برد که این بستر برای انتقال فشار سیال از اعمالگر به عملگر نقش بسزایی دارد.
در لوله کشی های هیدرولیکی به دلیل فشار بالا و به منظور جلوگیری از احتمال ترکیدگی و افت فشار تمامی پارامترهای فنی و ایمنی مورد بررسی و سپس طراحی مناسب انجام می پذیرد.
مثلا بکارگری شلنگ های فشار قوی در هر جایی مناسب نیست و حتی حجم خروجی سیال و قطر لوله ها با محاسبات دقیق مهندسی صورت می گیرد کما اینکه در بعضی موارد انتقال نامناسب می تواند عملکرد یک سازه را زیر سوال ببرد و یا در ایجاد استحلاک پنهان نقش اساسی داشته باشد.
برای دیگر موارد انتقال نیرو جرثقیل میتوان به این نمونه ها اشاره کرد:
انرژی الکتریکی/ سیم کشی
انرژی با گشتاور نیرو/ گاردان پلوس فلنج و...
انرژی با حرکت خطی/ بازو زنجیر سیم بکسل و...
ادوات هیدرولیکی:
در طراحی یک مکانیزم برپایه سیال تحت فشار از ساختارهایی چون اعمالگر عملگر کنترلگر هدایت کننده ذخیره کننده مبدل حس کننده و غیره استفاده می شود که البته بطور مستقیم با سیال در ارتباط هستند. برای درک بهتر از چند ساختار مثالی تقدیم می شود:
انواع پمپ هیدرولیکی به دسته اعمالگر تعلق دارد که در این وسیله روغن بدون فشار از مخزن وارد شده و بعداز تاثیر گرفتن از یک فرایند مکانیکی با فشار و حجم معین از از خروجی راهی دیگر قسمتها می شود.
شیرهای هیدرولیکی در دسته هدایتگر ها هستند که با روشهای مختلفی سیال تحت فشار را به محل مربوطه ارسال می کنند.
دسته عملگر ها متنوع تر هستند مثال بارز انها انواع جک و هدروموتورها هستند که با اعمال فشار سیال عمل حرکت مکانیکی را به صورت خطی و گشتاور ایجاد می کنند.
کنترلگر ها نیز با اهداف گوناگون ساخته می شوند دسته مهم انها در جرثقیل فشار شکن ها سوپاپهای یک طرفه اوریفیس ها هستند که برای کنترل فشار کنترل مسیر و کنترل حجم خروج کاربرد دارند.
مبدل ها اجزایی برای تبدیل تقسیم تقسیط یا کاهش و افزایش انرژی کاربرد دارند مثال بارز انها در جرثقیل هیدروکومپرسورها فلودیوایدرها هیدروفن ها رادیاتورها و... هستند که هرکدام به منظوری با نیروی محرکه سیال در فرایندهای ذکر شده کاربرد دارند.
سنسور یا حسگر ها:
این اجزا بیشتر مکمل کنترلگر ها هستند و به منظور دریافت اطلاعات دقیق در مکانیزم کاربرد دارند از سنسور های متداول و کاربردی جرثقیل میتوان به نمونه های زیر اشاره کرد:
لودسل/ شنجش وزن
مانومتر/ سنجش فشار
میکروسوییج/ تشخیص ابتدا و انتهای کورس
ترموسل/سنجش درجه حرارت
اینکدر/ سنجش تعداد دور یاطول کورس
لول یا تراز/ سنجش تعامد با خط افق
در تمام موارد ذکر شده سنسور فرمان دریافتی را برای پردازش یا تصمیم گیری به سایر اجزا ارسال میکند یا مستقیما اطلاعات را برای عملکرد بهتر به اوپراتور منتقل میکند.
یکی دیگر از اجزاء هیدرولیکی انباره ها هستند که به منظور ذخیره فشار در مدار ظاهر می شوند اما این امر با رویکردهای متفاوتی انجام می شود. آکومولاتورها بسته به فشار و حجمشان در مدار قرار می گیرند.
یکی از رویکردهای استفاده از اکومولاتور دفع تنش های ضربه ای مدار  است که اگر بطور دفع نشود می تواند خصاراتی را برای اجزا داشته باشد. 
لطفا نظرات و نیاز های خود را برای تکمیل اطلاعات سامانه به مدیر سایت ارسال کنید.

 
جرثقیل چیست؟مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

جرثقیل هیدرولی چیست؟
در ابتدا باید توضیح بدهم مقصود ما از جرثقیل هیدرولیکی نوع موبیل آن خواهد بود
این نوع ماشین برای حمل و جابجایی بار و اجسام سنگین طراحی وساخته شده است و با توجه به کاربردهای متفاوت و توان کار در شرایط های مختلف در اشکال بسیار متنوع ساخته شده اند.
اما ویژگی قابل توجه جرثقیل موبیل قابلت جابجایی آن است که البته این امر در کمترین زمان و بدون نیاز به شرایط نصب تخصصی و استقرار آن صورت می گیرد.
پس یکی از مزیت هایی که باعث کاربرد روز افزون این نوع جرثقیل ها شده این است که در کمتر از یک ساعت میتواند آماده کاربری شود و محدودیت مکانی نسبت به سایر جرثقیل ها ندارد مثلا در یک پروژه ساختمانی برای بکار گیری تاور کرن نصب و راه اندازی تخصصی نیاز است که بازه زمانی و شرایط نصب خاص خود را میطلبد اما جرثقیل موبیل در زمان کوتاهی توسط اوپراتور در محل جابجایی مستقر میشود.
جرثقیل موبیل را میتوان به دو بخش اصلی تقسیم نمود بخش اول تراک یا  کشنده . بخش دوم جرثقیل هیدرولیک.
وظیفه اصلی بخش اول جابجایی و حمل جرثقیل است اما در بعضی موارد تراک یا کامیون حامل جرثقیل بیش از یک حمل کننده است که در بخش های مربوط توضیحات بیشتر را خواهید یافت.
قسمت دوم یا جرثقیل یک سازه پیچیده است که تلفیقی از چندین مکانیزم است تا در مجموع بتواند ما را به هدف کاربری نزدیک کند از مکانیزم های کاربرده شده در جرثقیل میتوان از ادوات هیدرولیکی مکانیکی سازه های فلزی مدارات الکترونیکی انواع مکانیزمهای انتقال نیرو و حرکت سیستم های مبدل و ذخیره انرژی و... نام برد.
در این سامانه قصد داریم تا شما را قدری بیشتر با ماشین الات آشنا کنیم.
بطور قطع دامنه اطلاعات در چنین ماشین پیچیده ای تخصص های متنوعی را طلب می کند و ضعف دانش کافی در انتخاب متخصص مربوط به هر مکانیزم برای مالکین ماشین الات می تواند هزینه های سنگین در بر داشته باشد.
یکی از اهداف مهم این سامانه این است که اطلاعات لازم و تخصصی در تمام موارد مربوط به جرثقیل را بطور رایگان در اختیار علاقه مندان قرار دهد تا میهمانان سایت از این طریق بتوانند به سهولت نیازهای ماشین الات خود را برآورده سازند.
در خصوص جزئیات مطالبی که گفته شد به سایر بخشهای سایت مراجعه کنید.

 
وینچ چیست؟مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image /home/jarsaghi/domains/jarsaghiliran.com/public_html/images/stories/ .jpg

ادامه مطلب...وینچ
وینچ ها یک سازه هستند که با مکانیزم سیم وقرقره عمل می کنند و در صنعت مصارف گسترده ای دارند. در انواع جرثقیل وینچ یکی از عملگر های پرکار بشمار می رود زیرا با استفاده از مکانیزم قرقره های مرکب میتوان مزیت مکانیکی را بالا برد. در جرثقیل های هیدرولیکی نیز با انتقال نیروی پمپ هیدرولیکی به هیدرو موتور و گیربکس قرقره اصلی یا درام وینچ حرکت دورانی در دوجهت فراهم میکند و با متصل کردن یک سیم بکسل به سازه به راحتی میتوان یک حرکت خطی بوجود آورد. برای بالا بردن قدرت کششی در این سیستم از قرقره های مرکب استفاده میکنند. یعنی اینکه سیم را بصورت دولا یا بیشتر به قلاب متصل میکنند این عمل باعث افزایش قدرت می شود. مثلا در جرثقیل 3تن قدرت کشش وینچ درحالت عادی(تک لا) 750 کیلو است و با 4 لا شدن سیم قدرت کشش 4برابر شده و به 3تن می رسد. در جرثقیل هیدرولیکی ایمن بودن وینچ بسیار حایز اهمیت است چرا که سقوط یا نزول بار ممکن است بسیار خطر افرین باشد به همین علت در جرثقیل وینچ ها با ترمز و سیستم کلاچ اتوماتیک ایمن میشوند که گاهی در چند مرحله این ایمنی تضمین میشود در بعضی موارد هم یک ترمز مکانیکی ضد سقوط مکمل ترمز اصلی میشود که  ترمز با نیروی گریز از مرکز فعال شده و موجب عدم سقوط بار میگردد.   در بیشتر جرثقیل های سنگین ونیمه سنگین از دو وینچ استفاده می شود یکی بصورت تک لا دیگری بصورت چندلا . در جرثقیلهای قدیمی تر هر دو درام وینچ به یک گیربکس کوپل شده و با یک طبقه شیر (یک لیور) مدیریت می شود و با یک سیستم کلاچ خشک لنتی با فرمان هیدرولیک از داخل کابین گیربکس با درام تک لا یا چند لا درگیر و خلاص می شود . در جرثقیل های مدل بالاتر که معروف به پنج لیور هستند برای وینچ تک لا و چند لا دو گیربکس مجزا تعبیه شده تا هر دو درام بطور جداگانه قابل مدیریت باشد.

 
شیر هیدرولیکمشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image /home/jarsaghi/domains/jarsaghiliran.com/public_html/images/stories/ 7 .gif

ادامه مطلب...شیر فرمان

همانطور که از اسم شیر فرمان پیداست کلیه فرمانهای ارسالی برای عملگرها از شیر فرمان ارسال میشود و میتواند صورتهای متفاوتی داشته باشد.

در بیشتر جرثقیلهای فعلی که در بازار ایران متداول هستند از شیر های فرمان با  اهرم دستی استفاده میشود اما در بعضی موارد، شیرهای برقی فرمان را صادر میکنند ویا ممکن است دستگاه هم با فرمان دستی از طریق اهرم (لیور) وهم با فرمان برقی از طریق سویچ های برقی با تحریک سیستم پی ال سی و بطور هوشمند عمل کنند.

شیر های  دستی بسته به نوع مصرف و سیاست تولید کننده با اشکال گوناگون ساخته میشود و در بیشتر موارد چون تعداد عملگرهای هیدرولیکی در ماشین زیاد است شیر های فرمان به صورت بلوکهای چند طبقه و متصل به یکدیگر ساخته می شوند.

اما این بدان معنا نیست که در یک شیر چند طبقه عملکرد هر طبقه مشابه با طبقات دیگر باشد بلکه بسته به نوع مصرف عملگر یا همان قطعه تحت فرمان نحوه ورود و خروج یا ارسال فرمان میتواند متفاوت باشد. برای آشنایی بیشتر با کار کرد شیر فرمان در بخش مقالات تخصصی اطلاعات فنی خود را ارتقاء دهید.

 
گردش جرثقیل (حرکت شعاعی)مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image /home/jarsaghi/domains/jarsaghiliran.com/public_html/images/stories/ 7.5 .jpg

ادامه مطلب...حرکت شعاعی در جرثقیلها شکلهای متفاوتی دارد ولی دو شکل از آن از محبوبیت بیشتری بین سازندگان این ماشین الات داشته است .

یکی حرکت با ساز و کار هیدرو موتور، گیربکس و اسلو رینگ که در بین کاربران به دنده گردان معروف است.

دوم حرکت با سیستم جک و دنده شانه ای که در کاربران به شانه گردان یا کوزه گردان معروف است .

در هر دو نوع حرکت، گردش حول یک محور دایره ای شکل و یاتاغان بندی شده انجام می شود اما تفاوتهای فاحشی نیز دارند . درسیستم حرکت گردش اسلو رینگ سازه قادر است حرکت 360 درجه تمام در یک جهت را بدون محدودیت تعداد دوران انجام دهد درحالی گه در سیستم دنده و شانه به دلیل محدودیت طول شانه حرکت در نقطه ابتدا و انتها محدودیت دارد اما زاویه گردش عموما بیش از 360 درجه است تا به راحتی تمام نقاط در دسترس حمل بار باشد.

یکی دیگر از تفاوتها بین این دوسیستم اجبار استفاده از یک سیستم هرزگرد چند طبقه روغن در کانون گردش در ساز و کار گردش با اسلو رینگ است که این مکانیزم توجیهی در گردش شانه ای ندارد زیرا هیچوقت حرکت در یک جهت بیش از یک دور امکان پذیر نیست و برای انتقال روغن از شلنگ فشار قوی استفاده می شود.

برای اینکه سیستم گردشی جرثقیل شما دیرتر مستحلک شود کافی است چند نکته را رعایت کنید .

اول :سعی کنید قبل از بلند کردن بار تا جای ممکن سکوی اصلی را کاملا توسط جکهای پایه تراز کنید برای این کار از تراز های نصب شده در روی جرثقیل کمک بگیرید.یادتان باشد تراز کردن دستگاه از فشار بیش از حد به گردش بار جلوگیری میکند.

دوم: در هر دو نوع سیستم گردش سکوی ثابت با تنه متحرک دارای یاتاغان بندی خواهد بود که سرویس دوره ای و روانکاری مناسب با نوع یاتاغان میتواند از استحلاک زود هنگام جلوگیری کند. برای مثال در انواع دنده گردان تعدادی گریسخوار در روی اسلو رینگ نصب و گاها با لوله به نقاط قابل دسترس منتقل شده است یا در انواع شانه ای در اطراف تنه که با بوش برنجی یاتاغان بندی شده تعدادی گریسخوار نصب شدو که باید بطور دوره ای روانکاری شود.

سوم : سعی کنید در هنگام کار با جرثقیل از وارد کردن ضربات به صورت لحظه ای جلوگیری کنید مثلا در هنگام گردش اگر سرعت حرکت زیاد باشد و ناگهان ایست کند فشار ناشی از فیدبک بار میتواند دنده های گردان را دچار شکستگی کند پس سعی کنید با ارامش بیشتر عمل گردش را انجام دهید

چهارم: این مورد بیشتر برای گردش دنده ای تاکید میشود جون اصولا از شانه ای ضعیف تر است و ان این است که حتما حنگام حرکت خودرو دکل را که یک سازه سنگین است روی تکیه گاه ( زیر دکلی) قرار دهید چون شوک ناشی از تکانهای شدید باعث لقی زود هنگام اسلو رینگ میشود.

عموما عیوب اصلی در سیستم گردش به راحتی قابل شناسایی است کافی است از عملکرد ان اگاهی کافی داشته باشید برای تست سلامت ساز و کار گردش جرثقیل خود با ما تماس بگیرید.

 
مطالب بیشتر...


صفحه 1 از 2

چک لیست جرثقیل چیست؟

News image

ماشین آلات امروزه در زندگی انسانها نقش بسزایی دارند و پیشرفت در صنایع و ساخت و ساز بدون ماشین آلات تقریبا غیر ممکن است. اما این نکته باید درنظر گرفته شود که باید همواره ماشین در خدمت انسان باشد و ن...

ادامه مطلب

آب بندی در هیدرولیک

News image

پکینگ پکینگ یکی از انواع آب بندی در هیدرولیک است. برای درک بهتر آب بندی توضیحاتی در اختیار علاقه مندان گذاشته می شود. آب بند ها به دو دسته استاتیکی (ثابت) و داینامیکی (متغییر) تقسیم می شوند آب ...

ادامه مطلب

جک هیدرولیکی

News image

جک هیدرولیکی یک عملگر خطی است و بطور کلی به دو گروه یک طرفه و دو طرفه تقسیم می شود اما پارامترهای دیگری چون ارتفاع کورس فشار سرعت و غیره در طراحی جک هیدرولیکی عامل تعیین کننده است مثلا در جک کمپرسی...

ادامه مطلب

چرا هیدرولیک و پنوماتی

News image

چرا هیدرولیک و پنوماتیک؟ در تعاریف انجام کار آمده است کار وقتی صورت می پذیرد که یک جسم به حرکت درآید و حرکت یک جسم صرف انرژی را طلب می کند. همینطور می دانیم انرژی با صورت های گوناگون در پیرامون ا...

ادامه مطلب

جرثقیل ایران,قطعات جرثقیل,خرید جرثقیل,فروش جرثقیل, تعمیر جرثقیل

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

google plusfacebookyoutubetweeterLinked inRSS

مرکز اطلاعات جرثقیل ایران

رسالت مرکز اطلاعات جرثقیل ایران تسهیل در امر خرید جرثقیل، فروش جرثقیل، تعمیرات جرثقیل، قطعات جرثقیل و افزایش اطلاعات علاقمندان به حوزه هیدرولیک می باشد.